Projekty

Dzieło malarza


Projekt: Izabela Bołoz

Firma LAC-MET podejmuje nowe i ciekawe wyzwania od początku swojego istnienia. Jednym z takich wyzwań okazało się zaprojektowanie i wykonanie nowoczesnej instalacji dla dzieci która stała się znakiem charakterystycznym Galerii Handlowej Młociny zlokalizowanej w Warszawie. Projekt strefy zabaw, której centralnym punktem jest gigantyczne, przerysowane w proporcji żółte wiadro nosi nazwę „Dzieło Malarza”.

Autorką tego nieszablonowego projektu, nowoczesnej strefy rekreacji umiejscowionej na dachu galerii, jest projektantka Izabela Bołoz: kuratorka designu, autorka miejskich instalacji, rzeźb i obiektów architektury miejskiej, zewnętrznych i wewnętrznych stref zabaw dla dzieci. Wykonawcą został Lac-met, który nie pierwszy raz miał okazję pracować z projektantką w realizacji jej innowacyjnych pomysłów wyposażenia przestrzeni publicznej

Żółta, gigantyczna konstrukcja imituje przewrócone, przeskalowane wiadro, z którego wypływa farba. Wylewająca się z wiaderka niebieska plama farby stanowi jednocześnie zbocze, po którym można wspinać się do środka wiadra lub zjeżdżać po zamontowanej na nim zjeżdżalni, wykonanej ze stali nierdzewnej.Denko wiadra posiada specjalny otwór, do którego można dostać się po plecionej z lin polipropylenowych drabince. Rączka wiaderka pełni funkcje drążka do wspinania, podciągania się lub zjeżdżania. Większość konstrukcji została wykonana ze stali czarnej, zabezpieczonej przed rdzą grubą warstwą cynku. Całość została następnie pomalowana odporną na warunki atmosferyczne farbą proszkową dla nadania konstrukcji jaskrawo-żółtej barwy. Ważną częścią instalacji jest leżący obok wiadra pędzel, oddający wrażenie jakby został przed chwilą porzucony przez malarza – olbrzyma, który nie ukończył jeszcze swojego malarskiego dzieła. Pędzel służy głównie jako miejsce odpoczynku dla najmłodszych, jaki i ich opiekunów. Z obserwacji wynika jednak, że jest również elementem ciekawej zabawy – skakania, turlania się i chowania. W rezultacie plac zabaw stał się fantazyjnym połączeniem dzieła sztuki, rzeźby, interaktywnej instalacji, placu zabaw dla dzieci i strefy odpoczynku na świeżym powietrzu, a autorce i wykonawcom projektu przynosi dumę po dziś dzień.

Link:
www.izabelaboloz.com
www.totutam.com

O autorce:

Izabela Bołoz jest polską projektantką. Studiowała nauki społeczne na Uniwersytecie Wrocławskim i Uniwersytecie Zuryskim w Szwajcarii, wzornictwo na Kingston University London, a następnie uzyskała dyplom Design Academy Eindhoven.

W 2011 roku założyła w Holandii swoje studio projektowe. Do jej klientów należą instytucje kultury, samorządy lokalne i firmy międzynarodowe. Jej prace są równie różnorodne, jak jej wykształcenie. Są to instalacje w przestrzeni publicznej, przedmioty oraz wystawy. Jest wykładowcą na Uniwersytecie Technicznym w Eindhoven; prowadziła zajęcia m.in. na School of Form w Poznaniu oraz Design Academy Eindhoven.

  • Zakończony

Proces projektu
100%